Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Deák Ferencz portréfotója 1866-ból. Aukció - 2009

Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Deák Ferencz portréfotója 1866-ból. A korabeli Pesti Napló szerint Deák Ferencz 1842-óta nem hagyta magát "arcképeztetni".
Végül is 1861-ben Rottenbiller Lipót (polgármester) kérésére kizárólag jótékony célra beleegyezett,
hogy a festők, és a kor szokása szerint festőkből lett fényírók arcképeket készítsenek róla.
Az ilyen céllal készült fotókat díszműárusok, kizárólag a pesti árvaház javára árusították.
E sikeres jótékonysági akciónak köszönhető, hogy a XIX. század meghatározó politikusáról több hiteles portréval is rendelkezünk.
Jelen fotó Canzi és Heller fényképészeti műtermében készült Pesten. Mérete 105x60 mm, vizitkártya fotó.
A vajszínű jelzett kartonra, barna nyomással készült képet lekerekített sarokkal ragasztották. A fotó
verzóján műteremjelzés, valamint ovális keretben "Városi Árvaház Tulajdona Pest. Minden utánzás tilos" bélyegző. Ez a bélyegző jelzi a kép valódiságát a kalózpéldányokkal szemben.
Canzi Ágost (1808-1866) festő, litográfus, fényképész.
Heller Lajos (Pest 1824- ?) arcképfestő.
Forrás: Fotóművészet 2007/4. évf. 4. sz. (Tomsics Emőke: Fotográfiák a hon oltárán.)

Kikiáltási ár: 12 000 --> 32 000 Ft.-